12 648-56-37 ssp3@poczta.onet.pl

Gala końcoworoczna

Gala końcoworoczna
25
czerwca

Gala …raz jeszcze…

Wieczór 25 czerwca 2015 spędziliśmy w Teatrze Ludowym.

Od połowy istnienia naszego Zespołu Szkół Społecznych nr 3 tak właśnie zwykliśmy obchodzić zakończenie roku szkolnego. Poranne rozdanie świadectw to zaledwie uwertura do poprzedzonego kilkutygodniowymi przygotowaniami Festiwalu Sztuk. Tak było i w tym roku.

Jeśli ktoś obserwowałby nas z zewnątrz, popadłby w rozbawienie, może zdziwienie, bowiem młodzież przebiega z sali do sali, by tańczyć, śpiewać, grać na instrumentach, doskonalić dykcję, mierzyć się z rzemiosłem aktorskim, nagrywać, pozować, mierzyć kostiumy, gromadzić rekwizyty…

Trudno wyobrazić sobie wysiłek i zaangażowanie tylu ludzi, którzy jako amatorzy sięgają po wyżyny artyzmu i precyzji organizacyjnej. A młodzież? Do końca “piłuje” oceny a równocześnie podejmuje wyzwanie, by często po raz pierwszy w życiu stanąć na prawdziwej scenie oko w oko z wypełnioną po brzegi widownią. Przychodzi moment zmęczenia, przesytu, czas próby generalnej w teatrze, kiedy wydaje się, że … nie może się udać…

I w końcu nadchodzi ten moment. Trema, niepokój, ale i poczucie wielkiej wspólnoty, cudowna atmosfera. Garderoby opustoszały. Ci, co stoją w pełnej gotowości w kulisach, sami siebie nie poznają w perukach i kostiumach. Pieczołowicie przygotowały je panie: Anna Hedemann, Regina Choróbska i Dorota Pasieczna, także nasi uzdolnieni absolwenci – Monika i Patryk Łobosowie – dziś już fachowcy od mody europejskiej po studiach w Mediolanie. Sceniczne makijaże autorstwa pani Doroty Siemianowskiej i ofiarnej mamy – pani Katarzyny Wajdzik – współtworzą sugestywny wizerunek sceniczny. Jeszcze kilka nerwowych upewnień: kto komu przekazuje mikrofon, w której kulisie ukryć niezbędny rekwizyt, jak uzyskać czas na zapięcie mikroportu? Opanowanie naszej inspicjentki – pani Siwiak udziela się artystom. Skupienie, cisza, ciemność. Uczniowie, nauczyciele, absolwenci – odliczamy sekundy. Pani Jola Pierzchała, niebezpiecznie od nas oddalona, trzyma już rękę na sterze muzyki, pan Tomek Książek przy komputerze na widowni będzie zawiadował projekcjami, pan Michał Niedźwiedź z panią Magdą Reiter trwają przy kurtynie. Pani Grażyna Domalik, pan Maciej Cirin, pani Agnieszka Kwiatkowska, pani Paulina Moskwa – odpowiedzialni za swoje grupy artystyczne – w gotowości… Iiiii poszło!!! Startujemy niemal punktualnie o 17.30. Konferansjerzy: Bartosz Horowitz , Ola Kotuła i Weronika Jurczak – właśnie witają publiczność. Pierwszy akt wypełni przedstawienie kabaretowo – estradowe pt. “Dziady raz jeszcze – postmodernistyczna wizja przyszłości” . To jednocześnie pożegnanie III klasy, która zaprezentuje się w nieoczekiwanych kreacjach, wspomagana przez drugoklasistów i nauczycieli. Jak zwykle , nie zabrakło związanych z nami absolwentów sprzed wielu lat: Adasia Mikołajczyka oraz Maćka Ziarkowskiego, którzy objawią swój talent i inwencję w pokazie pantomimy.

Współcześni “wieśniacy” z klasy II, tyleż straszni, co śmieszni, przywołują kolejno “duchy” tegorocznych absolwentów, które rozpierzchły się po świecie. Teraz zostaną wybawione przez dawnych “dręczycieli”. Dlatego pani Dorota Pasieczna – jako Wychowawczyni – poprowadzi brawurowy pokaz piramid i akrobacji. Zainicjuje je Róża Wiśniowska i Dominika Matuszyk . Klimat tworzy muzyka Michaela Jacksona i gangsterska stylizacja. Maja Konarska niczym zwinna pliszka staje się zwieńczeniem kilkupiętrowych konstrukcji złożonych z ciał trzecioklasistów. Każdy odpowiada za każdego. Tu nie można się zagapić ani pomylić. Brawa !!!

Czas na indywidualne odsłony. Olkowi Goraździe będzie towarzyszyć pani Alicja Straczyńska we francuskim szlagierze “Parole”. Rosyjska “Kalinka” porwie kozaczokiem Agaty Pamuły, Julki Nosek i Eweliny Tomczyk oraz symulowaną arią pana Niedźwiedzia. Grupa meksykańska Ignacego Gawrona, Mai Konarskiej, Ani Krężel i Niny Gomulak oraz pani Magdy Bobińskiej i pana Tomasza Książka – zaprezentuje nostalgiczną pieśń ludową “Pamelo, żegnaj”. Julka i Tomek Strutyński wraz z panią Kwiatkowską zaskoczą płynnym wokalem w języku czeskim oraz tangiem i polką w “Uczitelce tanca”. Włoski klimat rozleje się po scenie dzięki rzewnemu “Ci sara” Niny Gomulak, Kacpra Wygasia i pani Grażyny Domalik. Niemiecka grupa Rammstein zabrzmi w tle aktorskiego popisu Natalki Pasińskiej i pani Ewy Zaporowskiej – Siwiak. Tuż za chwilę nastąpi pokaz mody z udziałem niezwykłych modelek (Natalki, Agatki, Mai, Kosi) i modela (Tomka) w kosmicznych kostiumach wykreowanych przez Monikę i Patryka Łobosów. Do tego jeszcze sztuczne ognie i duch Goethego (w tej roli pan Maciej Cirin). W końcu rozlegną się niebiańskie dźwięki “Schodów do nieba”. Na gitarze zagra Janek Szwanda i nieoceniony ksiądz Darek Susek, dźwiękami fletu oczaruje Maja Konarska, pięknie zaśpiewa Kosia Piotrowska. .. Maja ponownie pojawia się na scenie, w błyskawicznym przeistoczeniu, tym razem jako Marilyn Monroe, która nie waha się roztoczyć swój wdzięk na “przypadkową” postać wśród rozbawionej publiczności – dyrektora Krzysztofa Kwiatkowskiego…

Jednak nastrój staje się coraz bardziej liryczny, nostalgiczny, uroczysty, pełen niekłamanego uniesienia. Dzięki retrospektywnemu pokazowi slajdów, filmowi – sondzie “Jacy jesteśmy” (autorstwa Kacpra Wygasia i Ignacego Gawrona), ostatniemu – tym razem wokalnemu spotkaniu na scenie uczniów i nauczycieli … Dzięki żartobliwemu tańcowi “Majty”, który przeistoczy się w dostojnego poloneza. A potem chwila poezji (Herbert, Miłosz, Okudżawa, Stachura). Idealistyczne przesłanie na przyszłą drogę łączy się z podziękowaniami odchodzących trzecioklasistów. W końcu “łabędzi śpiew” Wychowawczyni – pani Doroty Pasiecznej . Tegoroczni absolwenci rozpływają się w obłokach mgły… przechodząc do historii naszej szkoły. Wielu widzów reaguje wspomnieniami swoich “Pożegnań”. Sprzed roku, pięciu, dziesięciu… Wzruszeniu ulegają niemal wszyscy. …

Z kolei II akt należy do uczniów naszej Szkoły Podstawowej. Z wielkim zainteresowaniem obserwujemy więc “Zabawy z Brzechwą” w reżyserii pana Macieja Cirina, pokaz taneczny opracowany przez panią Agnieszkę Kwiatkowską i kabaretowy spektakl w języku angielskim “Robin Hood i przyjaciele” pod kierunkiem pani Pauliny Moskwy. Nasze Gimnazjum czeka na młodszych kolegów, podziwiając ich talent i zapał.

Sceniczny maraton – jak orzekło wielu – na niezwykle wysokim poziomie artystycznym – uzyskuje dopełnienie w III akcie za sprawą znakomitego spektaklu “Odmłodzić Różewicza” w reżyserii pana Macieja Cirina. Występują młodzi aktorzy szkolnego “Teatru Prób”, w którym świetne role kreują nasi gimnazjaliści: Natalka Pasińska, Inez Przeniosło, Dominika Sokołowska i Maciek Malik. Fragmenty dramatów, takich jak “Kartoteka” czy “Spaghetti i miecz” zyskują nowe, współczesne znaczenie , budzą refleksję, przypominają poprzednią edycję tego przedstawienia sprzed kilku i kilkunastu lat, pobudzają wspomnienia o teatralnej przygodzie obecnych na widowni absolwentów.

Tradycyjnym, kiedyś żartobliwie określonym jako “Słowo na wakacje”, krótkim wystąpieniem dyrektor Krzysztof Kwiatkowski żegna publiczność i artystów.

Kończymy wieczór w teatrze w poczuciu spełnienia i sukcesu… Bardzo zmęczeni, lecz radośni. I nieważne, że jeden z artystów dopisał obecnością tuż przed spektaklem, budząc chwilową grozę, że dwukrotnie zacięła się kurtyna, że na moment zawieruszyły się trzy mikrofony…

Gratulacje, uściski, śmiechy, łzy… Kto jeszcze do kogo się nie przytulił ???!!! Udało się!!!

Hmmm, zaś reporterski “skrót” musi pozostać w proporcji do wymiaru i przebiegu zdarzenia.