12 648-56-37 533 440 270 ssp3@poczta.onet.pl

Zakończenie roku szkolnego i wieczory galowe

Zakończenie roku szkolnego i wieczory galowe
27
czerwiec

We czwartek 22 czerwca w cieniu dwudniowej Gali zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Zanim uczniowie rozeszli się do klas, szkolna społeczność zgromadziła się na dziedzińcu, który z powodu upału był lepszą alternatywą niż sala gimnastyczna. W czasie względnie krótkiej uroczystości pan dyrektor Krzysztof Kwiatkowski wręczył świadectwa uczniom, którzy otrzymali najwyższą średnią. Byli to: Alicja Denkiewicz, Wojciech Klimek, Natalia Kłys, Natalia Stryczek i Mateusz Uhruski z klasy IV, Wiktor Czernecki, Maja Gąsiorowska i Natalia Moskwa z klasy V, Anna Horowitz, Magdalena Kaim i Szymon Mikoś z klasy VI.

Ania i Magda otrzymały również SOWY – statuetki wręczane corocznie uczniom, którzy osiągnęli najwyższą średnią. W tym roku poprzeczka została zawieszona niezwykle wysoko, aby otrzymać to zaszczytne wyróżnienie, trzeba było mieć średnią sześć! Wszystkim serdecznie gratulujemy!

GALA

Jak ten czas szybko płynie! To wyświechtany frazes, ale niestety prawdziwy. Piszącej te słowa wydaje się, że dopiero wczoraj relacjonowała zeszłoroczną Galę. A tymczasem minął kolejny rok szkolny i za nami kolejny Szkolny Festiwal Sztuk zwany potocznie Galą. Tym razem spotkaliśmy się w gościnnych progach Teatru Ludowego, gdzie czujemy się jak w domu, aż dwukrotnie – we środę 21 czerwca i we czwartek 22.

Pierwszy wieczór miał charakter poważny. Tego dnia na scenie najpierw zaprezentowali się wszyscy gimnazjaliści, którzy przypomnieli „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii pani Grażyny Domalik i pana Macieja Cirina. Spektakl był pokazywany jesienią w ramach naszego corocznego projektu Czytamy Arcydzieła Literatury Polskiej. W mojej pamięci najbardziej utrwaliły się sceny więzienne, wielka improwizacja i sceny z senatorem. Potem oglądaliśmy uczniów z klas IV, V i VI, którzy uczęszczają na fakultet teatralny prowadzony przez pana Macieja Cirina. Pod jego okiem przygotowali „Bajuchę”. Myślę, że wszyscy byli pod wrażeniem ich scenicznej swobody i niezwykłych aktorskich umiejętności. Serca publiczności skradł pierwszoklasista, Piotr Babicz, który również zagrał w tym krótkim spektaklu. I chociaż przed występem zżerała go trema, to na scenie zaprezentował się jak zawodowiec! Ostatnią częścią pierwszego wieczoru był „Sen nocy letniej” Williama Szekspira w wykonaniu starszych uczniów – członków drugiego fakultetu teatralnego prowadzonego także przez pana Macieja Cirina. Widzowie byli pod wrażeniem niezwykłych umiejętności aktorskich wykonawców, którzy rozbawili nas do łez w scenach komediowych i wzruszyli w scenach dramatycznych. Na uwagę zasługują niezwykłe kostiumy wykonane częściowo przez samych aktorów.

Drugi wieczór miał lżejszy charakter. Być może dlatego na widowni zabrakło miejsc, wiele osób stało lub siedziało na schodach. Najpierw zachwycaliśmy się spektaklem tanecznym „Genesis”, który przygotowała pani Agnieszka Kwiatkowska. Jak zwykle na scenie zaprezentowali się uczniowie od klasy pierwszej szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjum. Potem swoje pięć minut miał szkolny chór prowadzony przez panią Jolantę Pierzchałę, która odpowiadała również za oprawę muzyczną obu wieczorów. No i wreszcie wisienka na torcie, czyli oczekiwany przez wszystkich kabaret przygotowany przez panią Grażynę Domalik – pożegnanie klasy trzeciej gimnazjum. Na scenie w skeczach, teledyskach, piosenkach, tańcach prezentowali się gimnazjaliści. Tradycyjnie w kilku scenach wystąpili też nauczyciele. Publiczność klaskała, kołysała się w rytm muzyki wykonywanej przez szkolny zespół muzyczny prowadzony przez pana Stanisława Srzednickiego, zaśmiewała się do łez. Były też oczywiście chwile wzruszenia, wszak to pożegnanie trzecioklasistów z gimnazjum.

Aż trudno uwierzyć, że na scenie występowali tylko uczniowie a nie zawodowi aktorzy! Niektórzy wzięli udział w „Dziadach”, „Śnie nocy letniej”, kabarecie i w spektaklu tanecznym! Kto nigdy nie widział naszej Gali, ten nie zdaje sobie sprawy ze skali przedsięwzięcia i profesjonalizmu wykonania. To nie szkolna akademia ku czci, ale naprawdę teatr z najprawdziwszego zdarzenia. Kto był pierwszy raz, ten otwierał usta ze zdziwienia. Dlatego koniecznie trzeba jeszcze wymienić pozostałych współtwórców tego sukcesu. To panie Anna Hedemann, Regina Choróbska i Dorota Siemianowska – ich pomysłowości, talentowi i mrówczej pracy zawdzięczamy niezwykłą scenografię, pan Tomasz Książek, autor oprawy multimedialnej, pan Bartosz Śmiałek, asystent obojga reżyserów i człowiek orkiestra, pani Dorota Pasieczna, która przygotowała z uczniami wspaniałe akrobatyczne piramidy i pomagała za kulisami. Przedstawienie nie odbyłoby się bez pani Ewy Siwiak, inspicjentki, i pani Magdaleny Reiter obsługującej kurtynę. A w tle mrówcza i nieefektowna, chociaż konieczna, praca pań z sekretariatu, pana Jana i nauczycieli, którzy brali zastępstwa i jakoś starali się ogarnąć tych uczniów, którzy nie uczestniczyli w próbach. No a nad wszystkim czuwał pan dyrektor, Krzysztof Kwiatkowski, producent i dobry duch przedsięwzięcia. Do zobaczenia za rok! A teraz idziemy na wakacje!!!